Pravidla údržby střechy
Údržbou střechy se rozumějí práce, jimiž se zabezpečuje její dobrý stavební stav tak, aby nedocházelo ke znehodnocení stavby a co nejvíce se prodloužila její uživatelnost.
Majitel domu je povinen zajistit údržbu střechy tak, aby neohrožovala občany uvnitř nemovitosti ani venku a nedocházelo k poničení střešní konstrukce, krytiny a klempířských prvků. K zajištění optimálního stavu a dlouhé životnosti by měla být střecha pravidelně kontrolována.
Každoročně na jaře a na podzim je třeba provést kontrolu:
- Stavu a upevnění střešní krytiny
- Stavu a upevnění odvodňovacích systémů
- Stavu a upevnění sněhových zábran
- Stavu lemování (oplechování)
V případě potřeby zajistěte (specializovanou firmou):
- Odstranění sněhu při výšce sněhové pokrývky nad 50 cm sedlého sněhu
- Odstranění ledové námrazy v okapech
- Odstranění rampouchů délky nad 30 cm a tloušťky nad 3 cm
- Vyčištění žlabů, svodů a úžlabí od listí, větví, apod.
Dlouhodobé zatížení střech nemovitosti tunami sněhu výrazně zkracuje životnost střešní krytiny a oplechování střechy. Dojde-li vlivem odtávání nebo příliš velké vrstvy sněhu k posunu sněhu na okraj střechy, může být poničen lem střechy, sněhové zábrany nebo okapový systém.
Ledová námraza tvořící se v okapech a rampouchy způsobují značné namáhání okapu a může způsobit jeho poničení. Velké a těžké rampouchy hrozí samovolným pádem a může dojít ke zranění osob nebo poškození majetku.
Spadané listí, příp. větve, apod. mohou ucpat odvodňovací systém.
Odstranění sněhu, ledové námrazy, rampouchů a listí by mělo být provedeno specializovanou firmou tak, aby nedošlo neodborným zásahem k poškození střechy a klempířských prvků.
(C) 2025 Radim Zdráhal
Všechna práva vyhrazena